Zvonek vousatý (Campanula barbata) patří mezi typické druhy Jeseníků, dříve byl mylně považován za jesenický endemit. Kromě Hrubého Jeseníku a Králického Sněžníku jej však najdeme také v Alpách, v Karpatech a v Norsku. Tento výrazný druh se stal symbolem Jeseníků a dostal se do znaku Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

V minulosti byl zvonek vousatý hojný na celém bezlesí vrcholů a hlavního hřebene (Šerák, Keprník, Červená hora, Volská louka, Velká a Malá kotlina, Jelení studánka) a byl zaznamenán místy i v nižších polohách. V posledních letech však z Hrubého Jeseníku postupně mizí a byl zařazen do seznamu silně ohrožených druhů. Příčin je více. Zvonku evidentně neprospělo ukončení tradičního hospodaření, pastevectví a travaření, a také spad kyselých dešťů. Na květnatých holích se velmi rozšířily některé druhy vysokých trav a omezily tak životní prostor zvonku i dalším rostlinám. Svůj podíl viny nesou také někteří turisté, kteří zvonky sbírají.

Už jste navštívili naučnou stezku Bílou Opavou? Stezka prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků. Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa vám naučná stezka Bílá Opava na sedmi informačních tabulích nabízí i základní informace o přírodě této jedinečné rezervace.

Shlédněte úžasné video, které vás provede tímto kouzelným údolím:

http://www.youtube.com/watch?…

Ostrované neboli endemity

Nelekejte se, to není čarodějnické zaklínadlo. To je vědecký název. Vědci označují jako endemity rostliny nebo živočichy, kteří rostou nebo žijí jen na jednom jediném místě nebo oblasti na světě a nikde jinde je nenajdete. Vyvinuli se vlivem výjimečných životních podmínek, odděleně od ostatních příbuzných rostlin a živočichů. V Jeseníkách jsou tři hlavní oblasti kde endemity rostou, a to Petrovy kameny a Velká a Malá kotlina.

endemit zvonek jesenický endemit hvozdík kartouzek sudetský

Cestovatelé ze severu neboli glaciální relikty

Další zaklínadlo z čarodějnické knihy? Kdepak, jen další vědecký pojem. Slovem „glaciál“ označují vědci dobu ledovou. „Relikt“ znamená něco jako pozůstatek. Glaciální relikt je tedy pozůstatek z doby ledové. Jsou to rostliny a živočichové, kteří k nám ze severu ustoupili před ledovcem v době ledové. Dobu ledovou vystřídalo oteplení a mnohé severské rostliny a živočichové vymizeli. Někteří však v našich horách zůstali.

glaciální relikt okáč horský

Ochrana přírody a krajiny

Nacházíte se v NPR Praděd.

Turisté mají právo procházet se po značených turistických stezkách, které nejsou lemovány hromadami odpadků, přestože jsou využívány řadou dalších turistů…

Užitečné informace

Pohotovostní linka Horské služby 602 666 603 Horská služba Ovčárna tel. 554 779 020 In­formační centrum Karlova Studánka otevřeno Po – Ne 9:00 – 17:00

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 4.602’, E 17° 13.892’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz