Mikulovká ulice je jednou z nejstarších ulic města. Do roku 1560 spojovala dvě Liechtensteinská sídla, Mikulov a Valtice. Kryštof IV. z Liechtenste­inu,zvaný Rozmařilý, však tak špatně hospodařil s majetkem, že musel nakonec Mikulov prodat. Od té doby se staly Valtice rodovým sídlem rodu Liechtensteinů. Ulice Mikulovská začínala u Zámecké ulice u domu č. 230 „U orla“ (z r. 1912). Byla vydlážděna žulovými kostkami a zastavěna domy po obou stranách. V roce 1972 při budování obchvatu města, byla pravá strana ulice až po náměstí zbořena a vznikl zde malý parčík. Za odbočkou do náměstí zdobily ulici lípy a nacházela se zde na pravé straně německá hospoda, která v roce 1928 přešla do českých rukou jako hospoda „U Kopečků“. Dále pak zde byly obchody, sklenářství a Deutsches Haus – Německý, později Besední dům. V areálu hospody byla kuželna, venkovní posezení, taneční parket a také kino. Budova je již několik let v rekonstrukci a v provozu je jen restaurace Kinopolis v prostorách bývalého kina.

Kopečkova hospoda a ulice Lednická v r. 1930.

Německý, později Besední dům.

Část Mikulovské do ulice Petra Bezruče byla zbořena a byly zde vystavěny obytné domy a po roce 1990 i obchody.

Za několika vilami na pravé straně můžete vstoupit na cestičku k Neugebaude. Tímto takzvaným novým stavením, byl ženský klášter (v pol. 19. stol.), který byl vystavěn Aloisem II. z Liechtensteinu, vládnoucím v letech 1836–1858. Vznikl na místě opuštěného panského dvora.

V roce 1852 zde byla ještě dostavěna a vysvěcena malá kaple, ale již v roce 1855 řádové sestry odešly a byli zde ubytovaní vedoucí pracovníci liechtensteinského statku. V průčelí stavby se dodnes nachází znak řádu a erb Liechtensteinů.

Neugebaude.

Tympanon průčelního rizalitu budovy Neugebaude.

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 48° 44.661’, E 16° 45.3’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Město Valtice
Turistické informační centrum
Tel.:+420 519 352 978
e-mail:tic@valtice.eu
http://www.valtice.eu