První zmínka o hradu Melice (také Mejlice, Melnice)pochází z roku 1339 a za jeho zakladatele můžeme považovat biskupa Jana VII. Hrad patřil olomouckým biskupům.

Model Melic z muzea Vyškov

Samotné Melice vznikají jako reprezentativní letní sídlo, pravděpodobně podle vzorů italských městských kastelů. Je to typická stavba doby Karla IV. a tvarem (nikoliv už polohou) připomíná např. hrad Kašperk.

Praktická byla také blízkost Vyškova a Olomouce, trasa byla zdolatelná jednodenní jízdou na koni.

Vizualizace Melic

Co se polohy týče, hrad v podstatě nebylo možné vojensky bránit, k čemuž přispívaly i velmi slabé hradby. Měl spíše reprezentativní a odpočinkovou funkci, více než o hrad se tedy jednalo o předchůdce zámků. O tom svědčí i četné nálezy kachlů a také terasy a sady v okolí hradu.

Těžké období hrad zažíval při bojích markrabat Prokopa a Jošta, v této době se projevila vojenská funkce Melic. Zprávy z roku 1405 nás informují o tom, že se na hradě nacházeli i rychlí poslové – běžci, jejichž přítomnost byla patrná na vojensky důležitějších hradech. Opravdová zkáza hradu přišla za husitských válek mezi lety 1423 – 1427. Archeologický výzkum začal v r. 1931 prof. Vojtěch Procházka, v letech 1935 – 1938 pak pokračoval MUDr. Jan Zháněl. Hrad je vystavěn v obdélníkovém půdorysu (cca. 50×25 m). V přízemí bylo vykopáno 11 místností, stejný počet se nejspíše opakoval i v dalších patrech. Nádvoří bylo vydlážděno kameny a v prvním patře byly podlahy mramorové.

Půdorys Melic

Byla zde nalezena též unikátní kamna, jejichž repliku nalezneme v muzeu ve Vyškově. Kamna byla vysoká 280 cm a sestávala ze 150 keramických kachlů.

Kachlová kamna

Z dalších cenných archeologických nálezů jmenujme gotickou minuskulu (gotické písmo) a nástěnné malby. Ovšem nejkrásnější místností byla kaple sv. Kříže, která byla opatřena žebrovou klenbou. Nalezeny zde byly dvě husitské mince, dva erby olomouckých biskupů, dále hroty šípů, gotické klíče, skleněné korály, nádobí, sklo tabulové a velké množství skleněných úlomků.

Další infromace a sbírky nálezů můžete vidět v muzeích Vyškov a Drysice. Diplomová práce na téma okenní vitráže z Melic je ke stažení zde:

http://is.muni.cz/…ka_prace.pdf

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 49° 20.124’, E 17° 2.143’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Obce Pustiměř a Zelená Hora
Antonín Grmela
Tel.:605 803 675
e-mail:info@grmelovi.cz
http://grmelovi.cz