Nacházíte se u největšího vrchovištního rašeliniště na Moravě a ve Slezsku, Národní přírodní rezervace Rejvíz (780 m n. m.) v místech, kde stávalo podle pověstí hříšné město Hunohrad.

Celkový objem rašeliny se odhaduje na 2,5 milionů m3. Takovým objemem rašeliny by jste naplnili například čtyři pražské Sazka arény. Její největší naměřená hloubka je 6,6 m. Rašeliniště má dvě jádra s rašelinnými jezírky: v západní části Velké mechové jezírko, k němuž vede po povalovém chodníku naučná stezka, ve východní části Malé mechové jezírko, veřejnosti nepřístupné. Ani jedno z těchto jezírek nemá přítok nebo odtok. Rašeliniště je chráněno od roku 1955 a má celkovou rozlohu 325 ha.

Kdy a jak se tu takové množství rašeliny vzalo? Začala se tvořit asi již před 7.000 lety! Nahrával tomu tvar území – mělká pánev s nepropustným podložím a vhodné klimatické podmínky s vysokými srážkami, nízkou teplotou a častými mlhami. Odumřelá těla rostlin, hlavně mechu rašeliníku, suchopýrů a ostřic se ve zdejších podmínkách velmi pomalu rozkládala a vrstva rašeliny začala přirůstat. Mokřady okolo jezírek působí jako houba, v níž se udržuje srážková voda. Ta pak prosakuje a zásobuje prameny Černé Opavy, která dostala svůj název právě pro barevný odstín vody získaný z rašelinišť.

Na velkých plochách vodou trvale nasycené hluboké rašeliny nemůže růst les, jsou pokryté jen mechy a řídkými travinami. V příznivějších podmínkách roste blatkový bor, nebo rašelinná březina, na okrajích pak rašelinná smrčina.

Vzácné, ohrožené a chráněné druhy rostlin a živočichů

V tomto tajemném a ponurém území žijí početné skupiny ohrožených a chráněných druhů rostlin a živočichů. Z rostlin jsou to například: celostátně kriticky ohrožená blatnice bahenní, korálice trojklanná, rosnatka okrouhlolistá, klikva bahenní.

suchopýr

Žije zde například čolek karpatský, sýc rousný a bekasína otavní, z hmyzu například vážky, šídlo rašelinné a lesklice severská.

Ochrana přírody a krajiny

Nacházíte se u NPR Rejvíz.

Turisté mají právo procházet se po značených turistických stezkách, které nejsou lemovány hromadami odpadků, přestože jsou využívány řadou dalších turistů…

Užitečné informace

Tipy na výlet: Koberštejn – ke zřícenině dorazíte po červené turistické značce (převýšení cca 180 m, cca 4 km, směr Starý Rejvíz) Zlatorudné mlýny na řece Olešnici – na kole i pěšky po zelené turistické trase (směr Horní Údolí) cca 6,5 km, převýšení cca 280 m Poutní kostel P. Marie Pomocné – pěšky a na kole cca 15 km, autem přes Zlaté Hory. Mše svatá v neděli v 10.30 a v 15.00

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 13.781’, E 17° 18.698’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz