Nacházíte se v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky vyhlášené v roce 1969. Oblast má plochu 744 km2 a přes 80% oblasti zabírají lesy. Dnes jsou již bohužel většinou přeměněné na smrková „pole“ sloužící k pěstování rychle rostoucího dřeva. Místy se však ještě zachovaly zbytky původních smíšených bučin a horských smrčin.

Západní úbočí Zadního vrchu, okolo Rasovny, je krásným příkladem zachovalého systému mezí a remízků. Podobně to kdysi vypadalo v celém podhůří Jeseníků.

Význam mezí v krajině
Zemědělská krajina v podhůří Hrubého Jeseníku se po několik staletí měnila jen málo. Velké změny v ní nastaly až v druhé polovině 20. století po odsunu sudetských Němců a při socialistické kolektivizaci a pak v nedávné době při zatravnění velké části orné půdy. Dříve se mezi poli udržovaly meze, jednak jako majetkové hranice, jednak pro zmírnění svažitosti a proti erozi půdy. V horách se na ně vynášelo kamení, každoročně sbírané z lopotně obdělávaných polí. Stromy a keře se tu nechávaly vyrůstat samovolně, stejně jako podél polních cest. Komplexy dřevinami zarostlých mezí na kamenicích, jako je můžete vidět zde, se dochovaly na více místech v Jeseníkách, např. nad Novou Vsí, u Heřmanovic, na úbočí Sněhuláka a jinde. Nejčastějšími stromy na mezích v jesenickém podhůří jsou jeřáby a kleny, místy i jasany, břízy a jívy, z keřů pak hloh, líska a šípková růže.

Dřeviny v zemědělské krajině mají pro přírodu velký význam: působí jako větrolamy a zasakovací pásy, zachycují sníh a vyčesávají mlhu, zachycená voda v nich zasakuje do země a z povrchové se mění na spodní vodu, sytící prameny. Na stromech a v keřích hnízdí ptáci a žijí bezobratlí živočichové, kteří by jinak v zemědělské krajině nenašli vhodná stanoviště. Mimolesní zeleň má také nezastupitelný význam estetický i kulturně-historický.

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 13.781’, E 17° 18.698’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Tel.:777 044 758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz