Nespornou dominantou města Jeseník je rozhledna na Zlatém chlumu (875 m n. m.). Při pátrání po historii staré rozhledny se musíme vrátit více než o sto let zpátky, k prvním průkopníkům turistiky v Jeseníkách. Přestože zdejší obyvatelé velmi těžce pracovali a jejich jediným volným dnem v týdnu byla neděle, výlety do hor považovali za naprostou samozřejmost. V roce 1881 založili nadšenci „Moravskoslezský sudetský horský spolek“. Již za rok měl 950 členů. Zabýval se značením turistických cest, vydáváním map a průvodců a dokonce i vlastního časopisu. Za krátkou dobu se jeho členové začali pouštět i do nejrůznějších staveb, od odpočívadel, přes horské chaty až po rozhledny. A tak roku 1898 vzniká 26 metrů vysoká kamenná rozhledna na Zlatém chlumu pojmenovaná Frývaldovská stráž (Jeseník se v té době jmenoval Freywaldau).

Zlatý chlum v roce 1899

S výstavbou rozhleden ještě více stoupá nadšení pro turistiku a tak se již po roce provozu rozhledny začíná stavět turistická chata, díky které bylo možno navštěvoval Zlatý chlum i v zimním období.

Při výletu na rozhlednu se návštěvníci mohli občerstvit v hostinci Harichstein u Čertových kamenů, kde je romantická vyhlídka, která je i dnes cílem některých turistů, kteří se nemíní lopotit až na vrchol hory.

Zlatý chlum v roce 1920

Po odsunu německých obyvatel v roce 1945 začaly stavby chátrat. Místo turistů lákaly vandaly, kteří v roce 1955 zapálili chatu a ta vyhořela do základů. Až o třicet let později se rozhledny ujalo město (naštěstí ještě včas) a nechalo vystavět novou chatku.

Ochrana přírody

Nacházíte se v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky – v území lesnatých hor se zaoblenými hřbety, staletých pralesů přecházejících v horskou tundru, kamenných moří, ledovcových karů s padajícími lavinami, nespoutaných horských bystřin, tajemných rašelinišť, květnatých podhorských luk a do údolí zasazených horských vesnic se starými chalupami.

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 14.282’, E 17° 14.246’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Tel.:777 044 758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz