Jdete-li tudy po žluté značce, ať už z kopce dolů na Videlský kříž nebo Vás čeká 210 metrů převýšení směrem na Švýcárnu, doporučujeme Vám udělat si malou odpočinkovou odbočku, která opravdu stojí za to. Asi po 400 metrech nenáročné procházky po modré značce dorazíte k Jiřího lovecké chatě (zvané také Silonka) a před Vámi se otevře nádherný výhled do hlubokého údolí pramenů Střední Opavy, nad nímž se tyčí Praděd. Pár metrů pod chatou je ukrytý pramen, k němuž vede pěšinka mezi koberci borůvčí a jež byl vždy zdrojem pitné vody pro návštěvníky chaty. Silonka je položena v sedle, které vytváří vedlejší vrchol Malého Děda zvaný Kamzičí vrch (1170 m n. m.). Smrkový les zde plynule přechází v horskou louku, kde tvrdé povětrnostní podmínky nedovolí stromům vyrůst. Ještě poměrně nedávno se po skalách na Kamzičím vrchu proháněly desítky kamzíků, jak to dokládají četné zápisy v návštěvnické knize v chatě. Více o zdejších Kamzících se dozvíte z následující­ho videa:

http://www.youtube.com/watch?…

Kamzík

Kamzík

Kamzík horský

Jeho původním domovem jsou především vysokohorské oblasti Alp, Tater a Karpat. Je to druh divoké horské kozy, která si libuje v horských podmínkách, převážně mezi 1000 – 3000 metrů nad mořem. Kamzíci jsou velmi společenská zvířata tvořící stáda, kterým vládnou nejstarší kozy. V říjnu přichází říje a kozlové se až do začátku prosince utkávají o samice. Je až neuvěřitelné s jakou energií a rychlostí se dokáží pohybovat často velmi nebezpečným terénem. Na přelomu května a června se kozy oddělí od stáda a v ústraní porodí většinou jedno kůzle.

Kamzík

Kamzík

Jeseničtí kamzíci

V únoru 1913 bylo do obory, která byla zřízena u Karlovy Studánky, vypuštěno prvních pět kamzíků dovezených z rakouských Alp. Jejich adaptace na zdejší prostředí však nebyla snadná. Několik zvířat uhynulo, proto byl jejich počet doplňován opět alpskými kamzíky a trvalo pár let než si zde zvykli a začali se stabilně rozmnožovat. Roku 1924 bylo celkem 21 kusů vypuštěno do přírody. Od té doby žili v Jeseníkách volně a poměrně rychle obsadili všechny hlavní hřebeny, až se jejich počet začal blížit 1000 kusům a začali jesenické přírodě škodit. V minulosti byly jejich stavy sníženy, dnes zde žije okolo 140 kusů.

Ochrana přírody

Nacházíte se v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 6.456’, E 17° 13.792’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Tel.:777 044 758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz