Nacházíte se u Přírodní rezervace U Slatinného potoka. Pramenná oblast Slatinného potoka tvořená vlhkými slatinnými loukami leží ve výšce 720 m n. m. a rezervace, která ji chrání má plochu téměř 5,5 ha. Území hostí mnoho ohrožených mizejících druhů rostlin, z nichž lze uvést např. kropenáč vytrvalý, vachtu trojlistou, toliji bahenní nebo zábělník bahenní. V květnu zde vykvétá prstnatec májový a hned nato prstnatec Fuchsův – typické druhy orchidejí vlhkých podhorských luk. V tůních se rozmnožují někteří obojživelníci – skokan hnědý a čolek horský.

Prstnatec májový

Skokan Hnědý (foto: Richard Bartz)

Podobných mokřadních luk je v Jeseníkách více. Bývají každoročně ručně koseny, zvláště pokud jsou chráněny v rezervacích. Cílem je udržet druhovou rozmanitost a vytěsnit zavlečený rákos, který by jinak celou plochu pravděpodobně během několika let zarostl a vzácné druhy by rychle vymizely.

Přirozené vodní toky

Vodní toky tvoří ekologickou kostru krajiny. Na řeky a potoky je vázáno obrovské množství rostlin a živočichů. Ti se zde rozmnožují, migrují a hledají potravu. Ekologické funkce toků jsou však bohužel nejen v Jeseníkách významně potlačeny. Souvislé úpravy, odstraňování břehové vegetace, opevňování břehů, stavby splavů apod. přerušují přirozenou vazbu mezi tokem a okolní nivou.

Podhorské toky dříve přirozeně meandrovaly, okolní vegetace zpevňovala břehy svými kořeny a při velkých vodách se řeka rozlila do okolních niv. Člověk však toky stále narovnává, spoutává do betonových okovů a přerušuje betonovými splavy. A to vše pod záminkou ochrany před povodněmi. Neměl by se však spíše on přizpůsobit přírodě a stavět domy na vyvýšených místech?

Ochrana přírody

Nacházíte se v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 49° 58.176’, E 17° 12.562’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Tel.:777 044 758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz