Pán hor je doma. Na znamení své přítomnosti vyvěsil po kopcích spoustu vlajek, které v těchto výškách najdeme snad na každém smrku. Že je nevidíte? Samotné větve, zejména u vrcholku stromu, tvoří pomyslnou vlajku. Všimli jste si, že všechny plápolají přibližně stejným směrem, jakoby vítr foukal jen z jedné strany?

Vítr patří mezi nejvýznamnější ekologické činitele, které v horských polohách ovlivňují život rostlin a živočichů. Odolávat a přizpůsobit se dlouhodobým účinkům větru musí celá řada z nich. Nejviditelněji se vítr svými účinky podepisuje na stromech rostoucích osaměle na návětrných svazích nebo hřebenech hor nad horní hranicí lesa. Podle tvaru korun lze celkem snadno rozpoznat směr převládajícího větrného proudění. Koruny smrků nebo jeřábů, které jsou jako jediné z našich stromů schopny růst v nejvyšších polohách, bývají často jednostranně deformované. Mají větve převážně jen na jedné straně kmene a vytvářejí „vlajkové formy“. Příčinou jejich vzniku je dlouhodobé jednosměrné vzdušné proudění. Na návětrné straně způsobuje vítr vysušování a také přímé mechanické poškozování větví, pupenů a listů sněhem a ledovými krystaly, které unáší. Naopak ve skrytu za kmenem jsou větve a pupeny lépe chráněny, a proto zde lépe rostou.

V lese a v dolinách je stromům hej. Jeden chrání druhého, navzájem se kryjí před větrem a zahřívají. Život na hřebeni je drsnější. Vydrží jen ti nejsilnější a nejodolnější. Statečně vzdorují náporům větru, který na našich horách fučí převážně ze severozápadu. Osamocené smrky denně svádí s větrem severákem boj. Kdo z koho?

Ochrana přírody a krajiny

Nacházíte se v NPR Praděd.

Návštěvník má právo užívat si ticha i zvuků horské přírody, poslouchat zpěv ptáků, šumění větru v trávě i kvílení meluzíny, křupání sněhu pod nohama a bublání horských bystřin.

Užitečné informace

Pohotovostní linka Horské služby 602 666 603 Horská služba Ovčárna tel. 554 779 020 Informační centrum Karlova Studánka otevřeno Po – Ne 9:00 – 17:00

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 5.025’, E 17° 13.326’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz