Sláva, podařilo se, dorazili jste až na nejvyšší vrchol Moravy! Vítr z dalekých krajů vám hvízdá kolem uší a vy, unavení, se snažíte přehlédnout vzdálené obzory. Jistě přijmete pozvání k občerstvení ve věži vysílače na Pradědu a uvítáte studené pivo nebo horký grog.

Praděd (Altvater, 1492 m) je nejvyšší horou Moravy a pátou nejvyšší horou v České republice. Praděd má nejdrsnější podnebí na Moravě – průměrná roční teplota je zde pouhých 0,9 stupňů Celsia. Na vrcholu hory stojí již od roku 1980 věž vysílače vysoká 162 metrů. Horní hranice lesa dosahuje na Pradědu výšky 1400 m n.m..

Podívejte se zde také na zajímavé video o Pradědu:

http://www.youtube.com/watch?…

Geologie Pradědu

Praděd je mohutná kupa s rozsochami, jejíž vrchol je tvořen málo odolnou rulou. Při hloubení základů původní rozhledny i nové televizní věže se v rulových puklinách našly krystaly vzácného nerostu anatasu modré, medově žluté a čiré barvy.

Historie staveb na Pradědu

Dávné předky v blízkosti Pradědu připomíná dnes jen jediná věc: trojmezní mramorový hraniční kámen z roku 1721 stojící u silnice na Praděd. Je zdobený znakem řádu německých rytířů, mitrou vratislavských biskupů a žerotínským lvem. V roce 1904 byla na Pradědu započata stavba kamenné rozhledny, tzv. Stráž Habsburků, která byla zpřístupněna až v roce 1912.

Byla to okázalá 32,5 metrů vysoká stavba s restaurací a ubytovacími pokoji. Pro přílišnou vlhkost nebyly ubytovací prostory nikdy dány do provozu. Stavební stav rozhledny nebyl kvůli nevhodnému použití kamene od samého počátku dobrý. Obrat k lepšímu nastal po opravách v letech 1926–1934. Přesto však stavba rychle chátrala a přes jednání o její záchranu byla rozhledna od roku 1957 uzavřena pro špatný stav zdiva. V květnu 1959 se rozhledna zřítila.

Ochrana přírody

Vrchol Pradědu byl v roce 1955 vyhlášen za přírodní rezervaci. Tato byla spolu s dalšími pěti rezervacemi územně propojena přičleněním okolních stejně hodnotných lesních i nelesních společenstev, takže je nyní chráněn pradědský hřeben od Jelení studánky až po Malý Děd. Ochrana území Vrcholu Pradědu o rozloze 497 ha je zaměřena na zachování alpínských a subalpínských ekosystémů, tj.bezlesých holí, přirozených smrčin, skal (Tabulové skály), a vrchovišť (Malý a Velký Děd). S ohledem na rozmanitost území je zde velmi pestrá i květena.

Užitečné informace

Pohotovostní linka Horské služby 602 666 603 Horská služba Ovčárna tel. 554 779 020 In­formační centrum Karlova Studánka otevřeno Po – Ne 9:00 – 17:00

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 4.978’, E 17° 13.896’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz