Voják, lovec, zlatokop či poutník? Dnes můžeme už jen hádat, kdo z nich poprvé vystoupil na nejvyšší vrcholky jesenických hor. Co si myslíte vy?

V dávných časech byly jesenické hory domovem pouze pro otužilé rostliny, nebojácná zvířata, stařičkého vládce hor Praděda, jeho věrné služebníky skřítky a jejich tajuplné přátele. Do země deště a chladu se zprvu lidem nechtělo, vždyť lesy byly plné padlých stromů, nebezpečných zvířat, duchů a dole v údolí bylo krásně útulno.

Už jste někdy slyšeli o jízdě na ski?

Tak se říkalo lyžování, když k nám přišlo z Norska před téměř 100 lety. Tou dobou už byla stará hospodářská stavení v Jeseníkách definitivně přestavěna na první horské chaty, které sloužily turistům k přenocování nebo krátkému občerstvení.

Petrovy kameny

Horalé si nedokázali vysvětlit, jak se mohla osamocená skála ocitnout tak vysoko na hřebeni. Zvědavost se mísila se strachem. Určitě v tom mají prsty nadpřirozené síly … Magické místo vybízelo k dohadům. Prý se tam prováděly různé rituály a konaly slety čarodějnic. Petrovy kameny sehrály ústředním roli v čarodějnických procesech, které se konaly v nedalekých Velkých Losinách na sklonku 17. století.

Již v 16.-17. století byl na Petrových kamenech postaven železný kříž, který zde měl zabránit nočním rejům čarodějů a čarodějnic.

Více než 200 let obcházeli Petrovy kameny hledači pokladů. Ke skalám se vztahují i jiné pověsti, například o zjevení Svatého apoštola Petra, podle něhož prý dostaly jméno.

Ochrana přírody a krajiny

Nacházíte se v NPR Praděd.

Každý návštěvník má právo přenocovat, schovat se před nepříznivým počasím nebo se jen občerstvit v některé chatě a vychutnávat si přitom jedinečnou atmosféru jesenických hor.

Užitečné informace

Pohotovostní linka Horské služby 602 666 603 Horská služba Ovčárna tel. 554 779 020 Informační centrum Karlova Studánka otevřeno Po – Ne 9:00 – 17:00

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 4.234’, E 17° 14.378’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz