Nebojácný Johann z dalekých švýcarských hor Velká zpráva letí podhůřím, Lichtenštejnové kupují velkolosinské panství Pánu z Žerotína! S novým pánem přichází do hor nové zkušenosti. Přináší je z dalekých alpských luk švýcarský pastýř Johann Aegerter. Pastevecká salaš nad Česnekovým dolem byla po Johanově domovině pojmenována Švýcárnou. Švýcárna v roce 1907

Pastevectví a travaření

Z historických knih jednotlivých jesenických panství je známo, že již v první polovině 17. století se lidé z údolí vydávali vysoko do hor za bohatstvím travin na alpínských holích. Na loukách nad horní hranicí lesa jeseničtí hospodáři prováděli senoseč a pastvu, zejména hovězího dobytka. Skupinky zakrslých smrků na holích a v pásu horní hranice lesa byly zřejmě pastevci postupně klučeny z důvodu rozšíření plochy luk a následně páleny, jak o tom svědčí například nálezy několik set let starých dřevěných uhlíků či některé staré místní názvy (Spálená pastvina – Abgebrante Heyde na Velkém Máji). Při pohledu do starých map z 18. století nacházíme na bezlesých hřebenech řadu salaší a seníků, jež jsou dnes již většinou skryty bujnou vegetací před očima zvídavých návštěvníků.

Dodnes jsou též patrny pozůstatky starých dobytčích stezek na svazích Malé kotliny či staré cesty v Mezikotlí, které vedly k Volárně. Pastva skotu a travaření na alpínských holích dosáhly svého vrcholu před druhou světovou válkou. Po roce 1945 došlo k postupnému zastavení pastvy. Některé stáje se časem přeměnily v horské chaty, jež vítaly přibývající zástupy turistů.

Přichází konkurence od protinožců

Ze slunce, tepla a nekonečných pastvin Austrálie se rodí levnější vlna než tady v horách, kde vládne půl roku krutá zima. Naši horští pastýři jeden po druhém balí své horské živobytí a stěhují se zpátky do údolí, hledat obživu jinde.

Ochrana přírody a krajiny

Nacházíte se v NPR Praděd.

Cyklisté mají právo jezdit po značených cyklostezkách, které jsou pro ně zřetelně značeny v terénu.

Užitečné informace

Pohotovostní linka Horské služby 602 666 603 Horská služba Ovčárna tel. 554 779 020 Informační centrum Karlova Studánka otevřeno Po – Ne 9:00 – 17:00 Značené turistické trasy: po žluté a modré se můžete vydat směrem na Vidly a videlský kříž zelená – jední směrem vás zavede do Koutů nad Desnou, druhým směrem na Ovčárnu a do Karlovy Studánky červená – jedním směrem na Červenohorské sedlo a opačným směrem na Ovčárnu, Jelení studánku, Alfrédku, až do Rýmařova

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 6.104’, E 17° 12.831’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz