Kostel byl postaven snad již v r. 1250. V r. 1583 byl přestavěn a r. 1692 dostavěna 35 m vysoká věž, která je dnes dominantou obce. Kostel byl naposledy upravován počátkem 20. stol., kdy došlo ke zbourání kostelní lodi a vybudování nové větší a kostel byl zasvěcen sv. Ondřeji, Petru a Pavlu.

Při stavbě bylo zachováno 6 náhrobních kamenů, držitelů bartošovického panství a jejich rodinných příslušníků – nejstarší datace je r. 1504. Náhrobní kameny jsou v seznamu kulturních památek. Pozoruhodností je oltářní obraz ze starého kostela. Při přemístění obrazu do nového kostela byl do obrazu přimalován model starého zbouraného kostela.

Kostelní loď je prosvětlena 6 okny – vlevo je sv. Petr a vpravo sv. Pavel. Na stěně za hlavním oltářem visí obraz sv. Ondřeje, který pochází ze starého kostela. Pod kamennou podlahou starého kostela se nacházela hrobka, která byla při přestavbě zasypána. Kostel byl r. 2005 prohlášen kulturní památkou.

Při kostele stojí hrobka rodiny Meinertů a zrekonstruovaná barokní budova z r. 1737 sloužící původně jako lovecký zámeček, později jako farní budova, od r. 1992 je objekt využíván jako „Stanice pro záchranu živočichů“ v majetku a provozování ZO ČSOP Nový Jičín. Stanice se v počátcích věnovala pouze záchraně dravců a sov. V říjnu 2000 bylo uvedeno do provozu centrum ekologické výchovy „Aquila“. Je zde stálá expozice „Lidé a příroda Poodří“, která představuje CHKO Poodří a přilehlé okolí. Budova prošla opravou, valbová střecha byla upravena do původní podoby. Nad vstupem ve tvaru jednoduchého pravoúhlého portálu se nachází kartuše nesoucí erb Podstatských z Prusinovic. Dále po cestě za kostelem stojí u cesty Kaplička sv. Antonína Paduánského, slohově čistá stavba z 2. pol. 18. st., umístěna proti budově zámku. Je chráněnou kulturní památkou.

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 49° 40.25’, E 18° 3.133’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Geopark Podbeskydí / Občanské sdružení Hájenka
Ing. Dalibor Kvita
Tel.:604526114
e-mail:hajenka@centrum.cz
http://