Na Z úpatí Petřkovické hůrky (608 m n. m.), 500 m JV od obce Petřkovice je poutní místo zvané Panna Maria Lurdská ve Skále, jakási obdoba Lurd. Ve skále je jeskyně se sochou Panny Marie Lurdské, vede k ní kamenné schodiště a nedaleko vyvěrá údajně zázračný pramen vody, zachycený ve studni s pumpou.

Petřkovské Lourdy se nachází na místě malého opuštěného pískovcového lomu na kámen, který v dřívějších dobách sloužil obyvatelům Petřkovic a okolních obcí k získávání stavebního kamene.

Takovýchto opuštěných lokálních lomů je na úbočích vrchu Petřkovická h. několik. Další najdete nedaleko žluté turistické trasy směrem na obec Jasenice. Těžba zde probíhala na přelomu 19. a 20. st., ustala ve 20. letech 20. st. Dnes je bývalý lom vyhledávanou geologickou lokalitou pro výskyt kalcitových a křemenných žil, pikritu s mandlovcovou strukturou a chalcedonu. Některé pravidelné krystaly křemene dosahují velikosti i přes 1 cm. V asi 15 m vysoké stěně jsou 2 menší jeskyně.

Pověst praví, že r. 1887 se místní krajan, pan Stüber, rozhodl navštívit poutní místo Lourdy ve Francii, kde se v r. 1858 zjevila chudé dívce Bernadetě Panna Maria. Po návratu se rozhodl rozšířit zvěst o zjevení i u nás, a jelikož ho očarovala krása místní krajiny, za pomoci tehdejšího starosty a obecního rady uskutečnil svou vizi zde. V r. 1888 za přičinění celé obce bylo vyklizeno prostranství, upravena jeskyně, postaveny schody z louky k lomu a vytesána socha z kamene, který byl vylomen ve zdejším dole. Později byla vybudována také křížová cesta a vztyčen kříž. V r. 1958 zde byl umístěn nový kříž, který se předtím nacházel v kapli zemské věznice ve Valašském Meziříčí, dřívějším zámku hraběte Kinského. Mimo konání každoročních poutí se mší druhou srpnovou neděli je toto místo hojně navštěvováno nejen věřícími, ale i turisty a obyvateli okolních vesnic pro svůj půvab a zvláštní atmosféru. Petřkovice jsou místní částí obce Starý Jičín a patří k nejvýše položeným obcím v okresu (390m. n. m.). V obci najdete kapli Panny Marie Lurdské z r. 1913.

Antonie Rybnickova u zastavení Petřkovské Lourdy

Rada bych se tam podivala ale nevim s kym je mi 79let zdravi spatne

19.05.2023

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 49° 32.568’, E 17° 57.516’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Geopark Podbeskydí / Občanské sdružení Hájenka
Ing. Dalibor Kvita
Tel.:604526114
e-mail:hajenka@centrum.cz
http://