Hukovice je název místní části obce Bartošovice. Poprvé je zmiňována r. 1398 jako Hukowitz, později také jako Hukowic, Haukowicz, Hausdorff, Hannsdorff či Hukowitze. Český název Hukovice je poprvé připomenut r. 1872.

Původně gotická tvrz Reisenburgů postavená někdy kolem r. 1447, byla přestavěna v letech 1697 – 1704 Janem Arnoštem Tetzlem na pohodlný přízemní barokní zámek a za Czeiků v pol. 19. stol. klasicistně upravena na jednopatrový objekt. Zámek měl charakter středně velkého venkovského sídla nižší šlechty a architektonicky nějak nevynikal. Po r. 1945 došlo z důvodu válečného poškození k výrazné úpravě.

Zároveň byl zámek zestátněn a dán do správy zdejšího zemědělského statku, posléze nevkusně modernizován a přestavěn na bytové jednotky. Osu zámku kdysi tvořil průjezd završený půlobloukem, kudy se projíždělo z hlavní silnice na nádvoří. Tento portál byl však zazděn a dnes již nelze poznat, kde přesně se nacházel. Nad portálem se ze strany hlavní silnice nacházel balkon, který nesly dva páry sloupů na kamenných soklech. Patro bylo od přízemí odděleno kordonovou římsou. Hladkou fasádu zámku ukončovala profilovaná korunní římsa.

Po obou stranách budovy se k zámku kolmo připojovaly dvě hospodářské budovy sloužící jako stodoly, chlévy a sýpka. Původně byl dvůr uzavřen budovou i ze severu. Současný zámek je sice tvořen toutéž budovou, ale změněnou k nepoznání. Podobně necitlivě je zámek upraven i ze strany dvora. Současný majitel pan Ladislav Hodura získal objekt zámku a dvora v restituci v 90. letech 20. stol. a snaží se dát zdevastovaný areál do pořádku. Objekt dvora využívá k zemědělským účelům a v zámku zanechal bytové jednotky. A co se ze zámku dodnes zachovalo? Několik valeně zaklenutých sklepních místností a korunní římsa.

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 49° 39.063’, E 18° 1.291’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Geopark Podbeskydí / Občanské sdružení Hájenka
Ing. Dalibor Kvita
Tel.:604526114
e-mail:hajenka@centrum.cz
http://