3 km severně nad Kašperskými Horami se vypíná majestátní gotický hrad Kašperk, který se svou nadmořskou výškou 886 m. n. m. představuje nejvýše položený královský hrad v Čechách. Kašperk jako někdejší opora královské moci, sehrál důležitou roli v dobách bouřlivého rozvoje země za panování Lucemburků. A přesto, že později jeho význam poněkud upadl, patří dnes zaslouženě k oblíbeným turistickým cílům.

Hrad Kašperk

Návštěvníky hradu láká nejen působivý rozhled z hradních věží, ale také prostředí středověkého hradu. Hrad Kašperk je rovněž považován za typickou ukázku stavitelství doby Karla IV.

Kašperk nechal vystavět český král a římský císař Karel IV. v letech 1356 – 1361. Hradní posádka měla od počátku plnit 3 úkoly: chránit zdejší zlatonosný revír, střežit hranici se sousedním Bavorskem a zabezpečit provoz na obchodní cestě, tzv. Zlaté stezce.

Pustý hrádek Zhruba 400 m od hradu je dochovaná zřícenina předsunutého opevnění, tzv. Pustého hrádku, nabízející krásnou vyhlídku na samotný hrad i do okolí.

Doporučení – prohlídka hradu Kašperk Nejvýše položený královský hrad v Čechách postavený Karlem IV. Malebný výhled na vrcholky šumavských kopců i do vnitrozemí. Hradní občerstvení, sladké i slané placky dle hradní receptury, stánek s upomínkovými předměty…

Nabízí dva prohlídkové okruhy: Jeden okruh je věnován každodennosti života na hradě, druhý prohlídkový okruh seznámí návštěvníky s každodenností života při stavbě hradu. Jedná se o popularizačně laděné prohlídky hradu s poznáváním života jednoho konkrétního člověka, který se účastnil stavby hradu a následně na hradě žil. Současně s tím se návštěvníci zajímavou formou seznámí i s některými dobovými nástroji používanými při stavbě hradu i při jeho provozu, případně obraně. Obě prohlídky jsou zakončeny nádherným výhledem z hradní věže. Připraveny jsou též nové speciální interaktivní programy pro děti.

Hrad Kašperk

Otevírací doba:
duben – soboty, neděle od 10 – 17 h.
květen – červen otevřeno denně mimo pondělí od 10 – 17 h.
červenec a srpen otevřeno denně od 9:30 – 18 h.
září – denně mimo pondělí od 10 – 17 h.
říjen – denně mimo pondělí od 10 – 16:30 h.
Více informací na tel. +420 376 582 324, www.kasperk.cz, e-mail: info@kasperk.cz.

Mapa: Na Kašperk jinak

Mapa: Na Kašperk jinak

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 49° 9.968’, E 13° 33.759’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Město Železná Ruda
Milan Kříž
Tel.:602293443
e-mail:kriz@zeleznaruda.cz
http://