(v mapě okruh č. 5)
Červené značení, délka 8,5 km (cca 3 h), převýšení 210 m, povrch: asfalt, lesní cesty, horské louky
Vycházkový okruh z náměstí v Kašperských Horách přes hájenku Nebe, kolem vrchu Chlum do bývalé osady Ždánov, přes Kavrlík zpět do Kašperských Hor. Cestou výhledy na město a šumavské vrcholy.
Zajímavosti: Vesnice Ždánov byla založena v rámci tzv. vnější kolonizace ve vrcholném středověku. Doba jejího vzniku není přesně známa. Vznikla jako vesnice pro horníky a lesní pracovníky, především z důvodu těžby zlata na hoře Ždánov. Proto také byla vystavěna v blízkosti šachet. V roce 1840 měl Ždánov 14 čísel popisných se 109 obyvateli, spadající pod farnost Kašperské Hory. Do 20. let 20. století zde stávala hospoda " V Předpeklí" s prodejem lahvového piva a tabáku.
Na louce zmizelé osady Ždánov stával pod zalesněnou mezí až do roku 1947 statek Peklo (Höllhof). Byla to svobodnická usedlost s polnostmi kolem 50 hektarů. Selský rod Ertlů, který statek vlastnil, pocházel z Horních Bavor, údajně od Lenggriesu. Po čtyři staletí zachovávali svému dvorci věrnost. V roce 1946 byli poslední z rodu odsunuti. Sám statek Peklo byl roku 1956 zničen a později srovnán se zemí. Pozůstatky linie opevnění československé armády z druhé poloviny 30. let 20. století (tzv. řopíky), zbytky zlatodolů na jižním svahu hory Ždánov.
Upozornění: okruh je jednosměrně značený, proto pro orientaci dodržujte směr vyznačených šipek v mapě.

Trasu Přes Nebe a Peklo na Ždánov lze prodloužit napojením na modrý okruh č. 4 (viz mapa), který vede na Pustý hrádek, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor:

Doporučení – prohlídka hradu Kašperk Nejvýše položený královský hrad v Čechách postavený Karlem IV. Nabízí dva prohlídkové okruhy Východní a Západní věž. Malebný výhled na vrcholky šumavských kopců i do vnitrozemí. Hradní občerstvení, sladké i slané placky dle hradní receptury, stánek s upomínkovými předměty…
Otevírací doba: duben – soboty, neděle od 10 – 17 h.
květen – červen otevřeno denně mimo pondělí od 10 – 17 h.
červenec a srpen otevřeno denně od 9:30 – 18 h.
září – denně mimo pondělí od 10 – 17 h.
říjen – denně mimo pondělí od 10 – 16:30 h.

Více informací na tel. +420 376 582 324, www.kasperk.cz, e-mail: info@kasperk.cz.

mapa okruh č.5

mapa okruh č.5

plán Höllhof

plán Höllhof

statek Peklo

statek Peklo

výhled od háj. Nebe

výhled od háj. Nebe

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 49° 8.638’, E 13° 33.358’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Město Železná Ruda
Milan Kříž
Tel.:602293443
e-mail:kriz@zeleznaruda.cz
http://