Malebnou českou krajinu zkrášlují drobné sakrální stavby. Také v Jáchymově jsou tři malé historicky cenné kapličky. Všechny byly postaveny podél cesty z Jáchymova do Mariánské, kde býval významný klášter a poutní kostel Panny Marie a kde se konaly poutě od roku 1694.

Kaplička Panny Marie Altöttinské

Soška Panny Marie Altöttinské, Jáchymov. Polychromované dřevo, cca 50 cm (foto Veronika Poláková)

Kapličky s názvy Maria-Hilf (Marie Pomocná), Altötting a Trinitat (Svatá Trojice) uvádí Johann Gottfried Sommer v 15. svazku svého zeměpisného díla „Království České“ z roku 1847, který je věnován Loketskému kraji. Kapličky pocházejí nejspíše z druhé poloviny 18. století, ale založeny mohly být mnohem dříve.

Černá Madona z Altöttingu (Foto: S. Finner at en.wikipedia)

Altötting je významné poutní místo mezi bavorskými městy Mnichov a Pasov. Je známé svou „Gnadenkapelle“, která je jednou z nejčastěji navštěvovaných svatyní v Německu. Slavných poutí se občas účastní i papež a až půldruhého miliónů poutníků. Od roku 1330 je v Altöttingu je uložena „Černá Madona“, raně gotická soška stojící Panny Marie s Ježíškem („Black Madonna“). Proslulost poutního místa vychází z legendy z 15. století, podle níž v roce 1489 došlo v kapli k zázračnému oživení utonulého tříletého chlapce.

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 22.126’, E 12° 54.531’
[MAPY.CZ] [GPX]

KontaktyTel.:
e-mail:
http://