Situace stanoviště na trase

Dokonale vytvarovaný kužel kopce Hartelsberg dosahuje nadmořské výšky 987 m. Je dominantou hornické Přebuze. Hora je opředena legendami o bohatství cínových rud. Ač se jí po staletí mezi Přebuzáky, ve veškeré literatuře i v archivních písemnostech neřekne jinak než Hartelsberg, na současných mapách najdeme poněkud záhadné označení Čertova hora.

Vrcholek Hartelsberku

Kopec by si zasloužil rozhlednu. Když byl před pár lety ještě holý následkem exhalací a polomů, bylo z vrcholu vidět (a dosud částečně je) do šesti pohoří: stupňovitých Krušných hor, Smrčin, Českého lesa, Slavkovského lesa, Tepelské vrchoviny a Doupovských hor. V období zimních inverzí vystupují tato pohoří ze zamlžených podkrušnohorských pánví jako ostrovy v moři.

Pohled z Hartelsberku k jihu

Severovýchodní žulové úbočí Hartelsberku, přikloněné k Přebuzi, je hustě provrtané důlními díly. Těžil se cín a částečně i arzén, hledal se uran. Z protější strany, od zaniklé vsi Břidlové (Schieferhütten), je ve fylitu vyraženo několik krátkých průzkumných štol na rudy železa, manganu a stříbra.

Pohled z Hartelsberku na východ

Tento text pro vás připravil Petr Rojík.

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 21.447’, E 12° 36.158’
[MAPY.CZ] [GPX]

KontaktyTel.:
e-mail:
http://