Situace stanoviště na trase

Hlavní šachta (Jáma Přebuz) se nachází nad nejbohatším a nejproduktivnějším cínovým okrskem západních Krušných hor. Podle původní důlní dokumentace je hluboká 170 m. Byla v činnosti v letech 1940 až 1958. Nyní je zatopená a její ústí zajištěné silnou betonovou deskou. Z těžní věže se uchoval železobetonový skelet, který je evidován jako technická památka. Z tříposchoďové budovy vyčnívá šestiboká věž. Celý objekt se zešikmenou střechu měl dřevěné bednění, které v 60. letech postupně opadalo. Na vrcholku těžní věže byl asi do roku 1975 připevněn dřevěný symbol – velká zkřížená hornická kladívka s nápisem Zdař Bůh. V přízemí pod násypkami se nachází vysypaný kužel cínonosné rudniny – greisenu.

Hlavní jáma od západu, stav v roce 1999

Greisen je hornina složená hlavně z křemene a slídy, která vzniká v závěrečných fázích tuhnutí žulového magmatu. Je výsledkem působení těkavých látek na vlastní magmatickou horninu (zde žulu krušnohorského typu) i na horniny v okolí. Často přitom dochází k přínosu cínu, wolframu, molybdenu a dalších kovů. Tento druh přeměny se nazývá pneumatolýza.

Horníci v dole Otto, vpravo ředitel Stein (foto H. Klumpner 1933)

Ochranné pásmo Hlavní jámy je z bezpečnostních důvodů ohrazeno. Od Hlavní jámy vede směrem na východ betonová stěna, zbytek zastřešené chodby, kudy dělníci tlačily vozíky vytěžené rudy k úpravně rud. V podzemí, v hloubkovém patře 60 m, je šachta propojena chodbou se starší Ottovou jámou z roku 1930 (trasa stezky vede kolem ní). Těžní věž jámy Otto stála nad horním koncem úpravny, byla však odstřelena a jáma byla zasypána.

Šedé pruhy cínonosného greisenu v žule

Tento text pro vás připravil Petr Rojík.

Ondřej Plaček u zastavení Těžní věž Hlavní jámy

Dobrý den, dnes při návštěvě této těžní věže jsem bohužel QR kód nepodařilo nenačist, bohužel jej někdo poničil něčím horkým, nejspíš zapalovačem. Foto bohužel nemám.

10.04.2023

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 21.607’, E 12° 36.71’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty



Tel.:
e-mail:
http://