Několik metrů odtud, směrem k potoku můžeme spatřit 2 exempláře této dřeviny, jsou to ty dva stromy s naoranžovělou kůrou. Metasekvoje byla dlouho známá z druhohorních a třetihorních fosilních nálezů z různých částí světa, ale vědci ji zařazovali do rodu Sequoia nebo Taxodium. Až v roce 1941 pro ni stanovil Japonec Shigeru Miki samostatný rod Metasequoia, stále v domnění, že tyto dřeviny v třetihorách vymřely. Shodou okolností ve stejném roce byly v čínské provincii S'čchuan nalezeny dosud neznámé živé stromy. Do doby jejího objevu se mělo za to, že tento rod rostlin, žijící na konci druhohor a v třetihorách, vyhynul asi před 70 miliony let, neboť byl znám pouze ze zkamenělin. Až v následujících letech, po porovnání odebraných vzorků s fosiliemi, se ukázalo, že jsou velmi podobné fosilním vzorkům rodu Metasequoia. V létě 1947 se do oblasti původního výskytu této „živé fosílie“ vydala s americkou finanční pomocí nová výprava a vrátila se s množstvím nových vzorků a s asi 2 kg semen, z nichž část putovala do USA. K vědeckému popisu druhu pod definitivním vědeckým jménem došlo až r. 1948.

Metasekvoje čínská je opadavý jehličnatý strom s odděleným samčím a samičím květenstvím. Dorůstá výšky přes 35 m, koruna má úzký pyramidální tvar, větve sahají až k zemi. Jehlice jsou opadavé, čárkovité, zploštělé, vyrůstají vstřícně, zbarveny jsou světle zeleně, před opadem se barví žlutě až červenohnědě.

První semena byla do Evropy odeslána z Číny 17. ledna 1948. V roce 1949 získala semena též botanická zahrada u zámku v Průhonicích, z nichž byl vypěstován i tamní exemplář metasekvoje, nejstarší v ČR. Kunratické exempláře jsou proto skutečnou raritou.

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 1.148’, E 14° 28.655’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Ústav pro ekopolitiku, o.p.s.
Mgr. Lubomír Bartoš
Tel.:+ 420 224 828 257
e-mail:lubomir.bartos@ekopolitika.cz
http://www.ekopolitika.cz