K obci Malé a Velké Žernoseky patří tradičně k přepravě přes řeku Labe přívoz, který fungoval již v dávné době. Převoznictví provozovali manželé Guderovi, kteří patřili mezi starousedlíky a přívoz provozovali bez ohledu na počasí až do roku 1968. V těchto letech přívoz skončil svoji činnost a byl obnoven 24.9.1999. Z jeho obnovu se velkým dílem zasloužili obce Malé a Velké Žernoseky.
Řeka Labe je jednou z největších řek a vodních cest Evropy. Pramení na severu Čech v Krkonoších na místě zvaném Labská louka, ve výšce 1384 m. n. m.. Protéká Německem a ústí do Severního moře. Její délka je v Čechách 358,3 km a celková délka je 1154 km. Povodí Labe má rozlohu 144055 km3. Jako zajímavost můžeme uvést, přestože má Labe na soutoku s Vltavou u Mělníka slabší průtok a je od pramene kratší, není považováno za její přítok a je považováno za největší českou řeku.
Slunečné stráně kolem toku jsou osázeny vinnou révou u Velkých Žernosek, kde řeka vstupuje Bránou Čech – Porta Bohemie mezi kužele Českého středohoří a protéká úzkým kaňonem k Ústí nad Labem. Nad břehy se tyčí strmé skály jimž vévodí hrad Střekov. Z Ústí nad Labem, kde řeka přibírá Bílinu již širokým korytem zvolna pokračuje k Děčínu. Dále pak směřuje Českým Švýcarskem ke státní hranici s Německem.
Přívoz je v dnešní době využívám ve velké míře turisty, jak cyklisty tak pěší a patří mezi vyhledávané a velmi oblíbené dopravní prostředky přes řeku Labe. U přívozu je zajištěno příjemné posezení a občerstvení. Podél břehu Labe vede Labská vinařská cyklotrasa, která sahá od Brány Čech po soutok s Vltavou u Mělníka.

Užitečné odkazy:

www.portabohemica.cz http://mesta.obce.cz/…oz_cenik.htm

Mapa

Mapa

Pohled na řeku Labe k Velkým Žernosekám

Pohled na řeku Labe k Velkým Žernosekám

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 32.329’, E 14° 3.593’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Věra Gruntorádová
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://www.pamatky-jinak.webnode.cz