Na území Porta Bohemica, mezi obcemi Velké Žernoseky, Libochovany a Kamýk, se nachází čedičový vrch Strážiště. V řídkých březových lesích zde můžeme objevit velmi významnou kolonii mravenců lesních Formica rufa. Mravenec tohoto druhu většinou kolonie nevytváří, ale zde se jeho kolonie vyskytují. V těch nejvitálnějších mraveništích dokonce žije až milion mravenců, kteří vytvářejí kupy z rostlinného materiálu.

Mravenci tvoří v řádu Hymenoptera (Blanokřídlý hmyz) samostatnou čeleď označenou jako čeleď Formicidae (Mravencovití). Tato čeleď je na světě rozdělena do více jak 20 podčeledí, z nichž se v České republice vyskytuje 5 podčeledí a to Ponerinae, Proceratiinae, Myrmicinae, Dolichoderinae a Formicinae (zde jsou všechny druhy rodu Formica zařazené mezi zvláště chráněné druhy volně žijících živočichů).

V roce 2009 však zdejší kolonii mravence postihla katastrofa. Bylo zjištěno, že je zničeno téměř 90% všech mravenišť. Odborníci se domnívají, že důvodem byla nejspíš přemnožená černá zvěř. I přesto dochází k obnově mravenišť. Mravenci obnovují stará a vytváří nová hnízda. Na základě zjištěných skutečností se rozhodli ochránci přírody společně s lesníky mravencům pomoci. Hnízda jsou chráněna oplocením, aby se k nim divoká prasata nedostala. Ochránci prosvětlují stanoviště, aby měla více světla a tepla. Odstraní okolní vegetaci, která mraveniště zavlhčuje a tím podpoří jejich další přežívání.

Strážiště

Strážiště

Mraveniště

Mraveniště

Výhled na Velké Žernoseky

Výhled na Velké Žernoseky

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 33.153’, E 14° 3.34’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Věra Gruntorádová
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://www.pamatky-jinak.webnode.cz