Hrad Kamýk byl postaven na západních svazích Českého středohoří na pravém břehu Labe, kde vyniká ze zvlněné krajiny kuželovitá čedičová skála. Dojdete k němu po modré turistické značce ze stejnojmenné vsi asi 5km od Litoměřic. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1319, kdy hrad či spíše tvrz a ves Žalhostice přijal od krále Jana Lucemburského jako manství Jindřich, předek Kamýků z Pokratic. Hrad však často měnil majitele, k významnějším majitelům hradu patřil po jednu dobu také rod Zajíců z Hazmburku. Hrad přežil i bouřlivé období husitských válek, kdy roku 1428 došlo ke zpustošení blízkého okolí hradu. Roku 1547 byl hrad opraven a rozšířen. Avšak již v roce 1600 byl opuštěn a pustnul. Na počátku 19. století navíc ještě podvakrát vyhořel.
Ke Kamýku se váže pověst, podle níž měl hradní pán krásnou dceru, které se říkalo „Kamýcká růže“. Tu však unesl rytíř ze Žernosek a jelikož mu nebyla po vůli, uvěznil ji. Její otec ji hledal, nedočkala se ale, vysvobození a zhynula jako zlomený květ v kryptě žernosecké kaple.

Do dnešních dob se z Kamýku zachovalo pouze torzo – část pětiboké věžovité budovy na vrcholku skály, stopy po obvodové hradbě a jižní stěna se třemi okny. Zřícenina je zchátralá, není udržována, avšak i když je na hrad nebezpečné lézt, je výhled do krajiny nádherný.

Kamýk

Kamýk

Kamýk

Kamýk

Kamýk

Kamýk

David u zastavení Kamýk - zřícenina

Je tu dnes moc krásně.

11.05.2012

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 33.528’, E 14° 4.866’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Věra Gruntorádová
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://www.pamatky-jinak.webnode.cz