Na pravém břehu řeky Labe, nad polabským masivem České brány (Porta Bohemica) se tyčí skalnatý ostroh zvaný Kalvárie (239 m.n.m.), který je od roku 1993 chráněn jako přírodní rezervace. Labe zde protéká údolím a po jeho obou stranách ho obklopují strmé skalnaté, místy až 140 m vysoké stěny. Na vrcholu Kalvárie, která je budována prvohorními horninami a svůj název získala z latinského Calvaria (název vrchu u Jeruzaléma, na kterém byl ukřižován Ježíš), stojí tři mohutné dřevěné kříže. Proto je také tato část s vyhlídkou nazývána jako Tříkřížový vrch. Podle pověsti odsud skočily tři panny z nešťastné lásky k jednomu rytíři.

Kalvárie

Kalvárie

Přírodní rezervaci obohacuje na 80 druhů obratlovců, vzácně je zde k vidění naše největší ještěrka- zelená(Lacerta viridis), dorůstající délky kolem 25cm. K významné flóře, která se zde nachází, patří např. divizna brunátná(Verbascum phoeniceum), kosatec bezlistý(Iris aphylla), kozinec bezlodyžný(As­tragalus exscapus), koniklec luční český(Pulsatilla pratensis) a již z dálky na skalách v jarním období zářící tařice skalní(Aurinia saxatilis).

Ještěrka zelená

Ještěrka zelená

Pokud se budete chtít z vyhlídky rozhlédnout, vydejte se z Velkých Žernosek nebo Kamýku po zelené. Odměnou vám bude krásný výhled do širokého okolí – vlevo na Radobýl a Litoměřice, vpravo od něj Hazmburk, v dálce zříceninu hradu Košťálova, přímo naproti na vrch Lovoš, za ním Milešovku a zcela vpravo, zdá se to, co by kamenem dohodil, přes další kaňon na vrch Hrádek se stejnojmennou zříceninou. Lokalita spadá do katastru často opomíjené obce Libochovany, které bude věnováno další zastavení.

Kalvárie od V. Žernosek

Kalvárie od V. Žernosek

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 32.771’, E 14° 3.123’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Věra Gruntorádová
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://www.pamatky-jinak.webnode.cz