Nacházíte se na jedné z 56 jesenických „tisícovek“, na Červené hoře (1333 m n. m.). Tento výrazný hřbet vystupuje nad horní hranici lesa a je poset množstvím izolovaných skal a balvanů z rul a svorů. Vrcholová skalka poskytuje nádherný rozhled do okolí. Na severním okraji se nachází výrazný skalní útvar – Kamenné okno.

Přírodní rezervace Sněžná kotlina

Prudký východní svah se nazývá Sněžná kotlina. V pleistocénu zde ležel malý firnový ledovec. Jedná se o významnou botanickou lokalitu, pro jejíž ochranu zde byla založena stejnojmenná přírodní rezervace, v nadmořské výšce 980 – 1320 m. V zimním období se zde ukládá velké množství sněhu, který vydrží do května i června.

Působení sněhu na rostliny

Lavinami, posunem a plazením sníh narušuje porosty, půdní povrch i skalní podloží, čímž se udržuje snížená horní hranice lesa. Kdyby zde laviny přestaly padat, zarostla by Sněžná kotlina lesem a mnoho dosavadních druhů vzácných rostlin by vzalo za své. Rozmístění různých typů vegetace věrně odráží hloubku a dobu trvání sněhu na jednotlivých plochách. Na některých místech sníh leží ještě na začátku léta a tato místa hostí z důvodu krátké sezóny pouze chudé trávníkové porosty. Živočichům a rostlinám nad hranicí lesa nahrazuje sníh za třeskutých mrazů teplou peřinu nezbytnou pro přežití. Již vrstva 50 cm je schopna udržet rostliny v optimální teplotě 0°C. Pod zdejší několikametrovou pokrývkou sněhu, dokáží některé rostliny přezimovat v zeleném stavu.

Laviny

Laviny patří k přirozeným přírodním vlivům. Jsou faktorem, který působí na rozmístění různých ekosystémů v lavinových drahách. V Jeseníkách je 21 takových lavinových drah.

Stromy polámané pádem laviny.

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 8.249’, E 17° 8.606’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz