Zřícenina hradu Oparno, spolu se stejnojmennou vsí, se nacházejí asi 4 km severozápadně od města Lovosice. Vsí Oparno protéká stejnojmenný potok a při severní stěně hradu se vine Milešovský potok, jehož koryto tvaruje malebné oparenské údolí.
První zmínka o hradu pochází z r. 1344 a je spojena se jménem Smil z Vchynic, který zde roku 1354 sídlil. V držení Smilových potomků zůstal hrad až do r. 1472, ale již roku 1530 je zmiňován jako pustý i když důvody nejsou známy.
Život na hradě je znám z 19. a začátku 20. století, kdy zde fungovala dřevěná restaurace, ze které se dodnes dochoval zbytek soklu zdiva v nádvoří a zbytky nátěrů vnitřních stěn. Z této doby pochází i podezdívka pro kulečník, který byl umístěný v příkopu pod severní stranou hradního jádra.
Samotný hrad se skládal z několika částí řazených za sebou. Dvě horní předhradí, hradní jádro a dolní předhradí. První předhradí mohlo sloužit k hospodářským účelům, ale jeho účel mohl být i ryze obranný. Široká brána umožňovala i přístup vozům. Podoba druhého předhradí není přesně známa, na základě zmínek starší literatury je zde předpokládaná věž, menší budovy a další brána. Hradní jádro bylo obehnáno masivní plášťovou zdí s cimbuřím, za kterou byla skryta veškerá zástavba, proto linii hradeb přečnívaly pouze střechy. Podél obou delších stran protáhlého nepravidelného jádra stávaly dvě přízemní palácové budovy, z nichž východní je dodnes dobře znatelná. Dolní předhradí mělo zástavbu sestávající z trojprostorového domu a patrně i dalších staveb. Mohlo fungovat jako hospodářské zázemí.
Hrad je celoročně volně přístupný veřejnosti a vede od něho turistická značka na dominantu Českého středohoří Lovoš.

Hrad Opárno

Hrad Opárno

Opárno

Opárno

Zbytky hradu

Zbytky hradu

Napište : nospam
Další obrázek
 

Komentáře na Facebooku

Zobrazit na velké mapě

Zastavení na stezce

Kódy

GPS pozice

N 50° 32.506’, E 14° 0.558’
[MAPY.CZ] [GPX]

Kontakty

Památky jinak, o.s.
Věra Gruntorádová
Tel.:774114586
e-mail:pamatkyjinak@gmail.com
http://